Zintegrowany System Pomiarów Mossbauerowskich, kompletne Spektrometry Mossbauera

English version
Jak działa spektrometr Mossbauera ?

We współczesnym laboratorium komputer stał się tak powszechny, jak oscyloskop. Odpowiednio oprogramowany wykonuje żmudną i mechaniczną pracę zbierania i numerycznej obróbki danych pomiarowych, pozwalając badaczowi skupić się nad interpretacją wyników. Opracowany w naszej firmie Zintegrowany System Pomiarów Mossbauerowskich z powodzeniem spełnia te zadania.

W jego skład wchodzą :
  1. Dwutorowy przelicznik Mosiek-5 zintegrowany z generatorem przebiegów, obsługiwany przez łącze USB lub ethernetową sieć LAN
  2. Programy Obróbki Numerycznej Widm Mossbauerowskich

Mosiek-5 zastąpił dwa starsze, zasłużone urządzenia :

  1. Autonomiczny Analizator Czasowy Impulsów MOSIEK-3E
  2. Generator Piły, Sinusoidy i Trapezów GN-2

Oferujemy także kompletne Spektrometry Mossbauerowskie składające się z :

Nasze spektrometry mają wielkie walory dydaktyczne, gdyż składają się z oddzielnych bloków połączonych kablami sygnałowymi, mają ręczną regulację parametrów i unaoczniają studentom swą budowę i zasadę działania. Nie są tajemniczymi "czarnymi skrzynkami".
Ręczna regulacja wszystkich parametrów przydaje się także w prowadzeniu zaawansowanych eksperymentów naukowych. Badacz może ustawić przyrząd w dowolny tryb pracy, również dotychczas nieznany, przez siebie wymyślony...


Oto szczęśliwy posiadacz Spektrometru Mossbauerowskiego, Bogumił Górka Tak wygląda widmo przykładowe ze spektrometru mossbauerowskiego
Szczęśliwy posiadacz Systemu Pomiarów Mossbauerowskich i przykładowe widmo z jego spektrometru Mossbauera



English version

Mosiek - analizator mossbauerowski

Autonomiczny Analizator Czasowy Impulsów MOSIEK-3E jest mikroprocesorowym urządzeniem współpracującym z dowolnym komputerem wyposażonym w interfejs szeregowy RS-232. Zawiera pierwszorzędne oprogramowanie do emulacji inteligentnego terminala oraz zbierania i numerycznej analizy danych. MOSIEK-3E zainstalowany w kasecie CAMAC obok opracowanego w naszej firmie generatora piły, sinusoidy i trapezów oraz produkowanych przez "POLON" modułów sterownika wibratora i analizatora jednokanałowego zamienia się w przyjazny, nowoczesny i ekonomiczny zestaw do prowadzenia eksperymentów nad efektem Mössbauera. Analizator MOSIEK-3E został wykonany w oparciu o 8-bitowy mikroprocesor MC 6502 i statyczną pamięć danych RAM typu 6264. Całość mieści się w module podwójnej szerokości. Magistrala CAMAC nie jest używana - z kasety pobierane jest tylko zasilanie.

Analizator mossbauerowski Mosiek w standardzie CAMAC Analizator mossbauerowski Mosiek w standardzie NIM

Komendy pisane na klawiaturze komputera współpracującego są przesyłane łączem szeregowym do analizatora powodując podjęcie odpowiedniej akcji, tj.:

Użytkownik otrzymuje program na komputer sterujący umożliwiający przesyłanie w/w komend, odbiór danych, zobrazowanie ich wykresem z podaniem parametrów statystycznych i zapis na dysk w formacie tekstowym ASCII, łatwym do odczytu przez inne programy.

Analizator MOSIEK-3E jest w pełni autonomiczny : po rozpoczęciu pomiaru nie wymaga dołączenia komputera sterującego.

Dane techniczne :

Wejścia ( gniazda LEMO )
Wyjścia ( gniazdo CANNON 9 stykowe )


RS-232 - łącze szeregowe, asynchroniczne
przesyłanie komend : - 600 bodów, 7 bitów danych, 2 bity STOPu, kontrola parzystości
przesyłanie danych : - 9600 bodów, 8 bitów danych, 1 bit STOPu, kontrola parzystości

Wymiary : moduł CAMAC podwójnej szerokości



English version

GN-2 - generator przebiegów do spektrometru Mossbauera

GN-2 - generator sygnałów do wibratora spektrometru mossbauerowskiego

Generator GN-2 jest źródłem przebiegu sinusoidalnego, liniowego bądź trapezowego służącego do napędzania wibratora ze źródłem promieniotwórczym oraz sygnałów SYNCHRO i CHANNEL ADVANCE synchronizujących pracę analizatora MOSIEK-3E. Zbudowany został w oparciu o 10-cio bitowy przetwornik cyfrowo - analogowy DAC 10-Z-3 i pamięci EPROM 2764, w których zapisany jest kształt generowanego przebiegu. Całość mieści się w bloku CAMAC podwójnej szerokości.

Płynnie przestrajany generator zegarowy pozwala ustawić optymalną częstotliwość drgań dla posiadanego wibratora. Jeden okres sinusoidy dzielony jest na 256, 512, 1024 lub 2048 odcinków czasowych odmierzanych narastającym zboczem przebiegu CHANNEL ADVANCE. Impuls SYNCHRO wyznacza moment przyjęcia przez sinusoidę najniższej amplitudy, tj. kanał zerowy.

Częstotliwości przebiegów piłoksztaltnego i trapezowego można również zmieniać przełącznikami na płycie glównej generatora.

Dane techniczne


English version

Mosiek-4 - dwutorowy analizator mossbauerowski zintegrowany z generatorem przebiegów

Zintegrowane, Dwutorowe Przeliczniki Impulsów MOSIEK-4 i MOSIEK-5 są mikroprocesorowymi urządzeniami współpracującymi z komputerem wyposażonym w interfejs USB lub kartę sieciową ethernet.
Dzięki swej dwutorowości mogą jednocześnie prowadzić :

Wbudowany do Mośka-4 i Mośka-5 generator przebiegów napędzających wibrator może być bardzo łatwo i szybko przełączany na różne rodzaje kształtów i częstotliwości fal. Pozwala to eksperymentatorowi dobrać właściwe warunki pracy wibratora do różnych pomiarów ( małe prędkości liniowe, wielkie prędkości sinusoidalne, prędkości stałe, etc. )

Komunikacja z komputerem odbywa się przez łącze USB lub ethernetowe. Wystarczy podłączyć kable i uruchomić program, a Mosiek-4 zostanie automatycznie wyszukany i skomunikowany.
Mosiek-4 podpięty ethernetem może być widoczny w sieci lokalnej, a nawet w internecie. To pozwala sterować nim nie tylko z komputera bezpośrednio z nim sprzężonego, ale i z innych pokojów w zakładzie bądź nawet z domu. By zobaczyć postępy pomiaru nie trzeba stać przy spektrometrze i napromieniowywać się niepotrzebnie.

Całość mieści się w module podwójnej szerokości. Magistrala CAMAC nie jest używana - z kasety pobierane jest tylko zasilanie.

Analizator mossbauerowski Mosiek w standardzie CAMAC Analizator mossbauerowski Mosiek w standardzie NIM

Użytkownik otrzymuje program na komputer sterujący umożliwiający przesyłanie komend sterujących, odbiór danych, zobrazowanie ich wykresem z podaniem parametrów statystycznych i zapis na dysk w formacie tekstowym ASCII, łatwym do odczytu przez inne programy.

Analizator MOSIEK-4 jest w pełni autonomiczny : po rozpoczęciu pomiaru nie wymaga dołączenia komputera sterującego.

Dane techniczne :

Wejścia ( gniazda LEMO lub BNC )
Wyjścia ( gniazdo LEMO lub BNC, USB, ethernet )
Wymiary : moduł CAMAC podwójnej szerokości

Absorbenty wzorcowe do kalibracji spektrometru mossbauerowskiego

Najdoskonalszą metodą kalibracji prędkości wibratora jest wykonanie pomiaru znanego absorbenta, zaś najbardziej znanym absorbentem jest żelazo 57Fe. Nawet kalibrator laserowy w swym ostatnim kroku wymaga uzgodnienia z widmem wzorcowym.

Widmo kalibracyjne, transmisyjne ze spektrometru mossbauerowskiego Widmo kalibracyjne CEMS ze spektrometru mossbauerowskiego
Oferujemy do sprzedaży gotowe absorbenty 57Fe do pomiarów transmisyjnych i do pomiarów licznikiem elektronów konwersji CEMS.
Absorbenty wzorcowe Fe do kalibracji spektrometru mossbauerowskiego

Programy obróbki widm mossbauerowskich

Najpopularniejszym komputerem jest obecnie IBM PC z systemem Windows. Opracowane w naszym zakładzie programy do obróbki numerycznej widm mössbauerowskich przeznaczone są do wykonywania własnie na takim komputerze. Cechuje je duża szybkość działania, łatwość wprowadzania danych i poleceń, możliwość śledzenia pracy programu dzięki wyświetlaniu wyników pośrednich, czytelny format wyników końcowych ( wykresy, tabele ).

Autorzy programów do obróbki numerycznej widm mössbauerowskich

Komplet oprogramowania stanowią :
  1. MOSIEK
    Program przeznaczony do sterowania Autonomicznymi Analizatorami Impulsów serii MOSIEK, składania widm mössbauerowskich wg. podanego lub wyliczonego punktu złożenia oraz do wyliczania Vmax przy pomiarach kalibracyjnych. Ponadto umożliwia skanowanie punkt po punkcie wykresu widma, edycję pliku z danymi pomiarowymi i zgrubne ustawianie, przy pomocy ruchomych markerów na wykresie, parametrów dopasowań dla następnych programów pakietu.
  2. MOSS
    Program służący do znajdowania parametrów dopasowania widm metodą całki transmisji lub w przybliżeniu cienkiego absorbenta. Dane wejściowe i rezultaty obliczeń wyprowadzane są na ekran i do pliku wyjściowego w formie wykresów i tabeli. Zawiera procedury rysujące wykresy na ploterze.
  3. DISTR
    Program do wyznaczania rozkładu magnetycznych pól efektywnych i gradientów pola elektrycznego. Dane wejściowe i wyjściowe obrazowane są wykresami i zapisywane jako tabele do pliku wynikowego. Umożliwia wykonywanie rysunków na ploterze.

Wymagany sprzęt :

W razie zainteresowania Systemem Pomiarów Mossbauerowskich prosimy o kontakt z naszą firmą w celu dokładnego omówienia warunków technicznych i finansowych.


Powrót do strony głównej