Autonomiczny Analizator Czasowy Impulsów MOSIEK-3E jest mikroprocesorowym urzadzeniem współpracującym z dowolnym komputerem wyposażonym w interfejs szeregowy RS-232. Zawiera pierwszorzędne oprogramowanie do emulacji inteligentnego terminala oraz zbierania i numerycznej analizy danych. MOSIEK-3E zainstalowany w kasecie CAMAC obok opracowanego w naszej firmie generatora piły, sinusoidy i trapezów oraz produkowanych przez "POLON" modułów sterownika wibratora i analizatora jednokanałowego zamienia się w przyjazny, nowoczesny i ekonomiczny zestaw do prowadzenia eksperymentów nad efektem Mössbauera. Analizator MOSIEK-3E został wykonany w oparciu o 8-bitowy mikroprocesor MC 6502 i statyczną pamięć danych RAM typu 6264. Całość mieści się w module podwójnej szerokości. Magistrala CAMAC nie jest używana - z kasety pobierane jest tylko zasilanie.
Komendy pisane na klawiaturze komputera współpracującego są przesyłane łączem szeregowym do analizatora powodując podjęcie odpowiedniej akcji, tj.:
Użytkownik otrzymuje program na komputer sterujący umożliwiający przesyłanie w/w komend, odbiór danych, zobrazowanie ich wykresem z podaniem parametrów statystycznych i zapis na dysk w formacie łatwym do użycia w innych programach.
Analizator MOSIEK-3E jest w pełni autonomiczny : po rozpoczęciu pomiaru nie wymaga dołączenia komputera sterującego.
Dane techniczne :
Generator GN-2 jest źródłem przebiegu sinusoidalnego, liniowego bądź trapezowego służącego do napędzania wibratora ze źródłem promieniotwórczym oraz sygnałów SYNCHRO i CHANNEL ADVANCE synchronizujących pracę analizatora MOSIEK-3E. Zbudowany został w oparciu o 10-cio bitowy przetwornik cyfrowo - analogowy DAC 10-Z-3 i pamięci EPROM 2764, w których zapisany jest kształt generowanego przebiegu. Całość mieści się w bloku CAMAC podwójnej szerokości.
Płynnie przestrajany generator zegarowy pozwala ustawić optymalną częstotliwość drgań dla posiadanego wibratora. Jeden okres sinusoidy dzielony jest na 256, 512, 1024 lub 2048 odcinków czasowych odmierzanych narastającym zboczem przebiegu CHANNEL ADVANCE. Impuls SYNCHRO wyznacza moment przyjęcia przez sinusoidę najniższej amplitudy, tj. kanał zerowy.
Częstotliwości przebiegów piłoksztaltnego i trapezowego można również zmieniać przełącznikami na plycie glównej generatora.
Dane techniczneNajpopularniejszym komputerem jest obecnie IBM PC. Opracowane w naszym zakładzie programy do obróbki numerycznej widm mössbauerowskich przeznaczone są do wykonywania własnie na takim komputerze. Cechuje je duża szybkość działania, łatwość wprowadzania danych i poleceń, możliwość śledzenia pracy programu dzięki wyświetlaniu wyników pośrednich, czytelny format wyników końcowych ( wykresy, tabele ).
W razie zainteresowania SYSTEMEM prosimy o kontakt z naszą firmą w celu dokładnego omówienia warunków technicznych i finansowych.